NEZAPOMENEME…

Univerzita Karlova, Slovenský inštitút v Prahe a W&ART, z.s. vyhlásili tříetapovou československou výtvarnou přehlídku “NEZAPOMENEME…“ k uctění 75. výročí od konce 2. světové války a ke vzpomínce na holokaust. Studenti základních, středních a vysokých škol v České a Slovenské republice, ale i individuální zájemci budou tvořit díla na téma “holokaust”  nebo “osvobození vlasti”, a ti nejúspěšnější z nich budou oceněni.

Hlavním cílem výtvarné přehlídky “NEZAPOMENEME…“ je vést zejména zúčastněné děti a studenty, ale i další umělce k zamyšlení nad tehdejšími dramatickými situacemi při odboji či při osvobozování, spojených často s hrdinstvím a obětováním životů, ale i k představě radostných okamžiků a atmosféry po osvobození vlasti. Jsou zde však tragické události 2. světové války, které nesmí být zapomenuty, neboť byly spojeny s pronásledováním, týráním a vražděním lidí v rámci holokaustu. Záměrem je varovat zejména mladé lidi před nebezpečím opakování takovýchto událostí. K tomu budou sloužit doprovodné akce, a to zejména Sympozium “NEZAPOMENEME…“, které se bude konat pravděpodobně v září 2020, a to dle aktuální bezpečnostní pandemické situace.

Jsou stanoveny tři věkové kategorie (věk dovršený v roce 2020):

 • do 15 let
 • do 19 let
 • do 26 let 

V rámci československého kola budou oceněni vždy tři autoři nejúspěšnějších děl, přičemž finanční odměny na ceny věnuje Burzovní nadace Českomoravské komoditní burzy Kladno. 

Zadání pro práci je na dvojí téma: 

1. Jak vnímám HOLOKAUST    Podtémata: 

 • symboly
 • události
 • vězněné děti

2. S čím si spojuji OSVOBOZENÍ VLASTI    Podtémata

 • Události
 • Barvy

Technika: 

 • kresba
 • malba
 • grafika
 • kombinovaná technika

Doporučený rozměr: 80 x 60 cm (Může být na výšku i na šířku.)
Výtvarná přehlídka „NEZAPOMENEME…“ bude mít TŘI ETAPY 

 1. regionální 
 2. československou 
 3. zahraniční 

Další postup bude záležet na tom, zda právě ve vašem městě či kraji bude realizováno regionální kolo výstavy „NEZAPOMENEME…“

a) přihláška k projektu “NEZAPOMENEME…” je uskutečněna zasláním na info@worldart.cz jména a spojení na kontaktní osobu za vaší školu. K tomu prosím uveďte, kdo je vaším zřizovatelem a pod který kraj spadáte.

b) do 30.4.2020 proveďte výběr děl, která budou reprezentovat vaši školu a ucházet o účast v dalších kolech. Maximální počet na jednu školu je určen:

 1. 3 díla pro základní školu,
 2. 10 děl pro střední, vyšší odbornou školu či vysokou školu

Váš zřizovatel může za účelem jím konané regionální výstavy “NEZAPOMENEME…” limit zvýšit.

c) díla přihlásíte do výtvarné přehlídky vyplněním přihlašovacího formuláře a vložením fota díla na webových stránkách http://worldart.cz/

d) Kraje a města, zápojená do projektu, následně do 15.6. 2020 udělají z okruhu jimi zřizovaných škol výběr děl pro československé kolo a pro jejich regionální výstavu “NEZAPOMENEME …” , která bude organizována dle možných bezpečnostních podmínek.

DRUHÉ – ČESKOSLOVENSKÉ kolo výstavy „NEZAPOMENEME…“ proběhne pravděpodobně v září 2020 formou, která bude možná dle aktuálních pandemických podmínek. 
Vyhlášení výsledků československého kola a oznámení jmen oceněných autorů, nejúspěšnějších krajů, měst a škol proběhne do 30. 9. 2020. Ve stejném termínu vybere československá odborná porota díla pro třetí, zahraniční kolo.

TŘETÍ – ZAHRANIČNÍ kolo výstavy „NEZAPOMENEME…“Zahraniční výstavy proběhnou prostřednictvím zahraničních zastoupení České republiky v průběhu roku 2020.

Záštitu nad akcí udělili:
Předseda poslanecké sněmovny parlamentu České republiky Radek Vondráček, Ministr kultury České republiky Lubomír Zaorálek, Svaz měst a obcí České republiky 
Další záštity významných institucí či médií jsou v jednání.
Případné dotazy směřujte na info@worldart.cz